Gif

Programy do rysunku technicznego


  ppp
Materiały i przybory rysunkowe - to głównie materiały papiernicze np. kalka techniczna, brystol, tusz kreślarski, przybory rysunkowe: ołówki, rapidografy, cyrkle, zerowniki, odmierzacze, krzywiki, liniały itd. W tym miejscu podkreślić należy, że współczesny rysunek techniczny opiera się całkowicie na kreśleniu komputerowym np. przy użyciu programu CAD.

Programy do projektowania CAD

AutoCAD LT 2008 jest ograniczoną funkcjonalnie wersją legendarnego programu do komputerowego wspomagania projektowania AutoCAD w wersji 2008. AutoCAD LT 2008 oferuje stu procentową zgodność z formatem DWG wykorzystywanym przez pełną wersję AutoCAD 2008 i poprzednie. Program w stosunku do wersji pełnej AutoCAD 2008 nie posiada funkcji rysowania trójwymiarowego, zarządzania zestawami arkuszy, tworzenia bloków dynamicznych, dostosowania (LISP, ARX, VBA), grafiki prezentacyjnej, zarządzania standardami CAD oraz nie jest dostępny w postaci licencji sieciowych. Najnowsza wersja została wyposażona w szereg nowości i usprawnień, których celem jest głównie podniesienie wydajności projektowania.

MegaCAD jest programem umożliwiającym przede wszystkim tworzenie projektów technicznych. Dodatkowe aplikacje zewnętrzne przystosowują go do zarządzania różnego rodzaju sieciami: terenowymi lub znajdującymi się wewnątrz budynku. Położenie elementów sieci definiuje się w sposób graficzny (w programie MegaCAD), a ich parametry techniczne - w bazie danych (np. Access). MegaCAD może również służyć jako deska kreślarska, wykorzystywana przez zewnętrzny program obliczeniowy do prezentacji wyników w postaci graficznej. Zastosowano dwukierunkową konwersję plików graficznych w formatach: DXF, DWG, CDL, HPGL
freeCAD 8.4 Stosunkowo prosty ale darmowy program do projektowania CAD wraz z dość rozbudowanym modułem symulacji ruchu. Obiekty tworzone w programie mogą się składać z wielu części, z których każdy może mieć opisaną strukturę w celu poznania sił działających na poszczególne elementy w symulatorze ruchu. freeCAD jest ciekawym rozwiązaniem dla początkujących architektów i inżynierów, uczniów i studentów przy stawianiu pierwszych kroków z geometrią, kinematyką, dynamiką, mechaniką, fizyką i szeroko pojętym projektowaniem.
A9CAD 2.2.1 Bezpłatny program typu CAD służący do wspomagania projektowania dwuwymiarowego 2D. Atutem programu, wśród bezpłatnych rozwiązań, jest obsługa najpopularniejszych formatów DWG i DXF, zbliżony do AutoCAD interfejs programu oraz stosunkowo szybkie działanie. A9CAD oferuje typowe narzędzia do projektowania, zmianę atrybutów jednostek bezpośrednio z okna właściwości, zarządzanie stylami i ustawieniami rysowania, konfigurację środowiska pracy itp. Choć jego możliwości są dość ograniczone to stanowi interesującą alternatywę dla programów komercyjnych.
CadStd Lite 3.6.8 CadStd (CAD Standard) Lite jest ograniczoną funkcjonalnie ale całkowicie bezpłatną wersją (również do użytku komercyjnego) programu do projektowania CadStd Pro. Program umożliwia tworzenie prostych projektów architektonicznych, mechanicznych, schematów itp. Do dyspozycji użytkownika są wszystkie podstawowe narzędzia do tworzenia figur geometrycznych, linii i krzywych itd. Poszczególne obiekty mogą być obracane, lustrzanie odbijane, przycinane, upraszczane i skalowane. CadStd Lite umożliwia eksport do formatów HPGL/1 (Hewlett Packard Graphic Language) i DXF (wykorzystywanego przez AutoCAD). Posiada też własny format plików.
Corel DESIGNER Technical Suite 12 jest kompletnym pakietem narzędzi do projektowania i dokumentacji technicznej z włączeniem złożonego rysunku technicznego. W skład pakietu Corel DESIGNER Technical Suite 12 obok narzędzia do rysunku technicznego - Corel DESIGNER 12, wchodzi szereg aplikacji znanych także użytkownikom pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite: Corel PHOTO-PAINT 12, Corel TRACE 12 oraz Corel CAPTURE 12. Dzięki temu możliwa jest nie tylko techniczna specyfikacja projektu ale i przedstawienie go w atrakcyjnej i miłej w odbiorze formie, z szeregiem zdjęć obrobionych komputerowo rysunków czy zdjęć. W nowej wersji znajdziemy m.in. znane z CorelDRAW 12, dynamiczne linijki oraz inteligentne punkty aktywne obrazu.
INTERsoft IntelliCAD 6.2 Theta Professional+ Odmiana programu IntelliCAD rozwijana przez polską firmę INTERSoft. Rozwiązania oparte na IntelliCAD, tworzone przez firmy zrzeszone w konsorcjum ITC (IntelliCAD Technology Consortium), charakteryzują się bardzo dobrą kompatybilnością z formatem DWG wykorzystywanym przez lidera w branży - AutoCAD, są przy tym dużo tańsze. Najistotniejsze nowości programu INTERsoft IntelliCAD w wersji 6 to znaczne przyspieszenie pracy z programem, zmiana sposobu drukowania rysunków, praca ze stylami wydruku, obsługa plików stylów wydruku, manager obsługi referencji zewnętrznych, pełna obsługa formatu DWG do wersji AutoCAD 2004, nowe formaty zapisu i odczytu rysunków: DWT, DWF, nowe funkcje Napraw i Test, zmiana interfejsu umożliwiająca płynną nawigacja obszarów roboczych: zakładek Modelu i Arkuszy i nowe typy linii – dla ogrodzeń, ocieplenia i instalacji.
ProgeCAD LT 2006 6.1.8 charakteryzujący się dużymi możliwościami, bezpłatny program do projektowania CAD, stworzony na bazie IntelliCAD 6. Pozwala na tworzenie nawet dość skomplikowanych projektów oddając do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi znanych z innych odmian IntelliCAD. Program umożliwia wybór interfejsu wzorowanego na AutoCAD, co ułatwi pracę z programem użytkownikom, którzy "przesiadają" się z produktów Autodesku. ProgeCAD LT zapewnia też bardzo dobrą kompatybilność dzięki pełnej obsłudze wykorzystywanych przez AutoCAD plików w formacie DWG (w wersjach 2.5 - 2005), DXF i DWF. Możliwy jest także odczyt plików zawierających obrazy rastrowe oraz konwersja projektów do plików PDF, dzięki instalowanej automatycznie wraz z programem "wirtualnej drukarce".

Poznaliście podstawy zapraszam więc do wykonania ćwiczeń

Aktualizacja: 5.05.2007r.
Stronę opracował: © Piotr Podlaski
Zalecana rozdzielczość 800x600